Face Upward - Widget

Filozofia Przedszkola

Naszym celem jest podążanie za Dzieckiem i stwarzanie Mu najbardziej dogodnych warunków do rozwijania kreatywności, indywidualnych predyspozycji, a także umiejętności szukania radości zgodnie z założeniami pedagogiki zabawy i pracy. Bardzo cenimy pracę z dziećmi. Każdego dnia wszelkimi dostępnymi środkami wspieramy ich rozwój intelektualny, artystyczny, praktyczny i społeczny.

Dlatego tak bliska jest nam wizja Rudolfa Steiner'a (założyciela szkół walfdorskich), który wychodził z założenia, że dziecko powinno angażować w działaniu wszystkie wewnętrzne siły - intelekt, wolę i uczucia. W praktyce oznacza to moc kreatywnej zabawy, jakiej nasi Podopieczni oddają się w swobodnej i przyjaznej atmosferze.

Z myślą o przesłaniu Rudolfa Steiner'a w Zaczarowanym Przedszkolu stworzyliśmy magiczne kąciki baśni i kąciki rzemieślnicze, które mają rozwijać w naszych Podopiecznych to, co najlepsze; z dala od blichtru i rutyny dnia codziennego, za to bliżej natury i ekologicznych postaw. Czerpiąc z filozofii Johna Dewey'a stwarzamy Maluszkom takie warunki, aby mogły uczyć się poprzez działanie, być twórcami, ale przede wszystkim dowiadywać się jak cenne jest to, że każdy z nas jest inny i ma swoje indywidualne potrzeby.

 

Jaki świat odkrywamy przed Dziećmi?

~ Świat Baśni i Teatru ~

w którym dbamy o rozwijanie dziecięcej wyobraźni i budzimy dziecięcą ciekawość. Poznając przygody baśniowych bohaterów Dzieci kształtują w sobie poczucie dobra i zła, poznają morał i przesłanie płynące z wielu codziennych i niecodziennych zdarzeń. Dziecięcą wrażliwość rozwijamy w naszych kącikach teatralnych. Barwne opowieści opowiadane przez lalki i marionetki najsilniej przykuwają uwagę Maluszków. Dbamy również, aby same Dzieci stawały się aktorami małej sceny.

~ Świat Zabaw i Zabawek ~

w którym rozwijamy dziecięce umiejętności – manualne, konstruktorskie, społeczne. Podczas zabaw własnych nie ingerujemy w świat Dziecka, ale towarzyszymy mu i podążamy za nim. W trakcie zabaw grupowych stajemy się dla Dzieci ekspertami od zwykłych i niezwykłych spraw, kładąc nacisk na projekty i eksperymenty. Podążając tropem natury dajemy Maluchom to, czym otacza nas świat przyrody – drewno, kamień czy wodę. Od syntetycznych zabawek wolimy te ekologiczne.

~ Świat Samodzielnego Malucha ~

w którym zarówno rodzic, jak i nauczyciel stanowi wzór do naśladowania. Dlatego w przedszkolu codzienne czynności wykonujemy z aktywnym udziałem Dzieci, na przykład w kącikach pracy. Przedszkolaki z ogromnym zapałem uczą się manipulowania precyzyjnymi przyrządami, wykonują proste prace rzemieślnicze, pomagają przy nakrywaniu stołów przed posiłkami. Same również mają okazję takie posiłki przygotowywać – również z produktów, które urosną w prowadzonym przez nie przedszkolnym ogródku.

~ Świat Zdrowego i Wysportowanego Dziecka ~

w którym pożywne posiłki, zabawy na świeżym powietrzu oraz różnorodne zajęcia ruchowe są stałym elementem codziennych przygód. Dbamy, by nasze Maluszki niezależnie od pory roku miały czas na wesołą integrację na przedszkolnym placu zabaw bądź spacerki. Troszcząc się o ich prawidłowy rozwój fizyczny gimnastykujemy się, skaczemy, biegamy i tańczymy. Aby Dzieciom nie zabrakło potrzebnej do tego energii – dostarczamy im pełnowartościowych posiłków i przekąsek.

~ Świat Uśmiechniętego Przedszkolaka ~

w którym wzmacniamy więź między przedszkolem a domem. W codziennym pośpiechu wspieramy Rodziców i Opiekunów naszą wiedzą, umiejętnościami i wzajemnym zrozumieniem. Zachęcamy do dzielenia się z nami codziennymi trudnościami i wszelkimi sukcesami Pociech. Celebrujemy wspólne uroczystości, organizujemy spotkania tematyczne i warsztaty, zapraszamy do indywidualnego kontaktu z nauczycielami, umożliwiamy sięgnięcie po pomoc specjalistyczną.